Plusy i minusy pracy freelancera

Istnieją różne wady i zalety pracy w domu – na pewno warto je dokładnie przeanalizować zanim zdecydujemy się rozpocząć pracę na zasadzie freelancingu. W przypadku osób pracujących na etacie znacznie częściej zwraca się uwagę na zalety pracy w domu, a tymczasem trzeba też pamiętać o wadach. Zanim jednak do nich przejdziemy, poznajmy najważniejsze plusy pracy jako freelancer.

Do zalet pracy w domu należy zaliczyć przede wszystkim nielimitowane godziny oraz czas pracy. Freelancerzy na ogół rozpoczynają wykonywanie zleceń o godzinie, która im najbardziej odpowiada. Jeśli szybciej wykonamy zlecenie, wówczas zyskujemy czas dla siebie – jest to bez wątpienia świetna forma motywacji.

Plusem pracy w domu jest także oszczędność pieniędzy – nie wydajemy bowiem na dojazd do pracy, na bilety komunikacji miejskiej czy na paliwo. Przebywając w domu, możemy też sporo zaoszczędzić na posiłkach oraz kawie, które musielibyśmy kupować w trakcie pracy w biurze. Co więcej,  nie tracimy też czasu na przygotowanie się do pracy – wykonanie makijażu czy poszukiwanie stroju.

Nielimitowany czas pracy w zawodzie freelancera na ogół postrzegany jest jako zaleta, ale trzeba wiedzieć, że może on również działać na naszą niekorzyść. Poprzez zbytnie zaangażowanie się w realizację określonego zadania można niestety bardzo szybko stracić rachubę czasu, przez co często pracujemy dłużej niż założyliśmy to sobie na samym początku.

Do najczęściej wymienianych wad pracy w domu zaliczany jest przede wszystkim brak fizycznego kontaktu  z innymi pracownikami. Jednak taki kontakt można zyskać poprzez pracę w jednym z biur coworkingowych. Praca w domu może ponadto wiązać się z rozleniwieniem, dlatego zawód „wolnego strzelca” jest dedykowany w głównej mierze tym osobom, które są dobrze zdyscyplinowane i konsekwentne w działaniu.

Nie jest łatwo wskazać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy warto pracować w domu czy nie. Praca w zawodzie freelancera niewątpliwie daje wiele korzyści i możliwości, ale trzeba pamiętać, że takie zatrudnienie nie każdemu będzie odpowiadać w stu procentach.